Богатство српске традиције на Сајму завичаја у Новом Саду

Нови Сад – Протеклог викенда, 8. и 9. фебруара у Новом Саду одржан је шести по реду Сајам завичаја у одрганизацији Фонда за избегла, расељена лица и сарадњу са Србима у региону.

Ову дводневну манифестацију на новосадском сајму 8. фебруара отворила је модна ревија српских народних ношњи. Овај догађај  је јединствен по много чему, а један од показатеља тога је да приказује аутентичност ношње из различитих крајева где живе Срби, оживљавајући богату културну баштину српског народа.

На самом почетку присутнима се обратила Александра Ћирић Бошковић покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама која је указала на значај ове манифестације, која према њеним речима, има драгоцену културолошку улогу, а коју је Фонд као организатор препознао када је пре 6 година покренуо ову манифестацију.  

„Као и претходних година ова манифестација окупља различите институције и организације Срба из наше земље и региона, пружа прилику за успостављање и одржавање сарадње међу њима и омогућава представљање културно-историјског наслеђа, привредних и туристичких ресурса, као и природних лепота крајева из којих долазе“ – рекла је Ћирић Бошковић.

Александра Ћирић Бошковић покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама

Поздравне речи присутнима је упутио и Милан Ђурић, градоначелник Новог Сада у оставци који је рекао: „Задовољство ми је што се и ове године видимо на Сајму завичаја манифестацији која нам скреће пажњу да је човек без завичаја ма где он био, као дрво без корена. Да свако од нас као Одисеј целог живота тражи и воли своју Итаку. Не каже Хомер у Одисеји узалудно „Нема ничег слађег од земље своје и родитеља, ма у каквој кући живели“. А наш новосадски Хомер Мика Антић записао је  „Мој дом је моја земља“. Завичај је трајање које не престаје.“ Он је у свом обраћању закључио: „Нови Сад је кроз векове свог постојања, примао људе који су носили са собом свој језик, своје обичаје, своје наде и своје снове. И сваки пут, из тог сусрета култура и судбина, град је растао и јачао. Његова ширина нису булевари већ људи који су га обликовали и који га граде данас и који ће га развијати у годинама, деценијама и вековима који ће доћи. Србија је земља која је посвећена миру, стабилности и визионарском гледању у будућност. Наш председник Александар Вучић, премијер Милош Вучевић и Влада Србије граде Србију по мери свих њених грађана. У тој Србији напретка, заједно са Владом и председником Вучићем заједнички градимо квалитетније услове живота за све Новосађане“-рекао је Ђурић.

Сајам завичаја – Ревија народних ношњи, Варош ТВ

Првод дана програму су присуствовали али и у разним панелима учествовали и Милица Ђурђевић Стаменковски, министарка за бригу о породици и демографију, Ненад Стевандић,  председник Народне скупштине Републике Српске, Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координисању активности у области односа Републике Србије са дијаспором и многи други.

Овогодишњи сајам је нудио више садржаја и активности, а и посећеност је била далеко већа у односу на прошлу годину. Директор Фонда за избегла и расељена лица Александар Ђедовац истакао је да тај фонд већ три године пружа бесплатну правну помоћ становницима федералног дела Босне који су избегли.

Другог дана Сајма завичаја, међу 200 излагача из седам држава свој штанд имао је и СКЦ „Српски венац“, који на овој манифестације учествује већ четврту годину за редом.

„ Ми се турдимо да осим наших пројеката представимо и друге. Ове године изложили смо и неке пројекте Српског позоришта у Мађарској, као и нова издања Епархије будимске, а трудимо се да посетиоцима дамо неку генералну слику српске заједнице у Мађарској. Често пута на наш штанд долазе родитељи, деке и баке, пријатељи наших бивших ђака из Српске гимназије Никола Тесла у Будимпешти, али и потомци некадашњих оптаната. Са неким удружењима већ имамо сарадњу, а са некима смо сад успоставили. Једна од тих је и сарадња са удружењем са Косова и причали смо о томе да српска деца са Косова учествују на језичком кампу Вук Караџић, који организује Педагошки и методолошки центар ССМ“- рекла је Зорица Јурковић Ембер, директорка Српског венца. Осим тога она је рекла да је успостављен контакт и са Ђорђем Михаиловићем, главним и одговорним уредником његовог портала Туристичка призма, Нови Сад. Предложила је да њихова екипа посети Венац, али и да обиђу Сентандреју и српске институције.

Зорица Јурковић Ембер , директорка „Српског венца“ са сарадницима

На сајму је учествовао и Савез Срба у Румунији који су се представили својом богатом културом и традицијом, али и фолклорним наступом КУД-а Младост из Темишвара на централној бини. На штанду смо затекли и председника Савеза Срба у Румунији Огњана Крстић, а придружила им се и генерална конзулка Републике Србије у Темишвару Ивана Јакшић Матовић.

Огњан Крстић, председник Савеза Срба у Мађарској, Ивана Јакшић Матовић, конзул Р. Србије у Темишвару

Сајам завичаја и штандове излагача посетили су Милош Вучевић, премијер Србије у оставци, као и Маја Гојковић, председица Владе АП Војводине, Радован Вишковић, председник Владе Републике Српске и многи други.

У свом обраћану Вучевић је рекао да Сајам завичаја није само приказ шта је неко направио већ је он ДНК српског народа, па да не разуме зашто неки покушавају да узму тај код. „Покушавају да нас убеде да изгубимо свој корен. Докле год смо укорењени, добро смо. Кад год смо се одрекли Бога, доживели смо много несрећа. И данас многи покушавају да нас убеде да су крваве руке наш знак, али не, наш знак је Свети Сава, а наш штит љубав народа“- рекао је Вучевић.

Маја Гојковић, председице Владе АП Војводине је у свом обраћању рекла да је овај догађај показатељ великог срца Војводине и Србије, у којој је свој нови дом нашао велики број Срба из бивше државе.

Присутнима су се обратили и председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, председник Владе Републике Српске Радован Вишковић, а догађају су присуствовали министри у Влади Србије, чланови Покрајинске владе, званичници из Републике Српске и друге званице.

Д.Ђурић