БАТОСЕК – У толнанском насељу Батосек, где је некада постојала жива српска заједница, у недељу је обележен празник Светог великомученика Георгија молитвеним поменом у знак сећања на некадашње српске житеље и порушену православну цркву посвећену овом светитељу.
Службу је, поред крсног знамења подигнутог 2017. на месту где је до 1967. стајао српски храм из 1775. године, служио протонамесник Јован Бибић, парох сантовачки. Овај скроман, али дубоко симболичан чин представља наставак традиције која се у Батосеку обнавља сваког Ђурђевдана, као израз духовне оданости и колективне меморије српског народа у Мађарској.
Фото: П. Мандић
Овогодишњи помен имао је и посебну емоционалну тежину, јер је подсетио на трагичну судбину бројних Срба који су почетком 20. века,од 1931. године, у процесу такозване оптације – промене држављанства након Тријанонског споразума – напустили своја вековна огњишта. Тада је велики број српских породица из места попут Батосека, иселио у Краљевину Југославију. Њихов одлазак означио је почетак краја организованог српског живота у овим крајевима.
Сећање на те догађаје својим присуством и делом очували су Саво Вученовић и његова кћерка Споменка из Кнежевих Винограда у Хрватској – потомци оптаната из Батосека. Они су уочи почетка помена положили венац испред крсног знамења, одајући почаст прецима који су 1931. оптирали, напустили Батосек и наставили свој животни пут у Дарди, а затим у Суљошу и Кнежевим Виноградима.