Будимпешта – Парламент Мађарске је и званично усвојио закон о споразуму о економској сарадњи између Мађарске и Уједињених Арапских Емирата са 134 гласа за, 43 против и 6 уздржаних. Споразум подразумева сарадњу у индустрији, трговини, инвестицијама, туризму, логистици и сродним секторима, а посебно се помиње развој подручја око железничке станице Ракошрендезо у Будимпешти. Та сарадња обухвата и пројекат под називом „Мини Дубаи“ у Будимпешти.
Фото/Извор: Индекс
Према споразуму, влада се обавезала да ће продати подручје компанији којој су УАЕ доделили изградњу пројекта и да ће обезбедити неопходан инфраструктурни развој. Он ће подстаћи компанију да уложи 5 милијарди евра у ту област, укључујући изградњу железничке станице.
Како пише мађарски дневни лист Индекс коментаришући закон, Давид Витези, кандидат опозиционог ЛМП за градоначелника Будимпеште, рекао је да су граду потребни „приступачни станови и висококвалитетне зелене површине, а не нови тржни центри и луксузни простори“. Он је рекао да је „парламент дао 130 хектара арапским инвеститорима без услова или очекивања, или без навођења функције или висине објеката који ће се тамо градити“. Већина потребних саобраћајних инвестиција није обезбеђена споразумом, а делимично ће бити изграђена од новца пореских обвезника, рекао је он.
Док опозиција критикује пројекат, који је готово идентичан „Београду на води“, шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто је рекао да је „ово је инвестиција од пет милијарди евра, чији ће резултат бити нова градска четврт у близини железничке станице Ракошрендезо и у напуштеним, оронулим индустријским зонама око ње“.
Међутим, има и оних који сматрај да овакав „развој“ попт пројекта Мини-Дубаји не само да може да донесе нову урбану слику Мађарске престонице, већ може да представља претњу интегритету Будимпеште на Унесковој листи светске баштине.
Реч је о инвестицији са сложеним туристичким, привредним, пословним и спортским функцијама, истакао је он. Сијарто каже да је уверен да ова инвестиција може отворити пут компанијама из других емирата да виде Мађарску као атрактивну инвестициону дестинацију и додао да је „овај огроман пројекат урбаног развоја даје нови подстицај не само сарадњи двеју земаља, већ и развоју Будимпеште, будући да се не гради само нова, модерна градска четврт, већ је у питању и велики урбани развој“. Реч је о инвестицији са сложеним туристичким, привредним, пословним и спортским функцијама, истакао је он. Сијарто каже да је уверен да ова инвестиција може отворити пут компанијама из других емирата да виде Мађарску као атрактивну инвестициону дестинацију.