Нови Сад – 14 људи је погинуло, од тога троје деце, а још троје је тешко повређено, када се 01. новембра срушила настрешица испред улаза у новосадску железничку станицу, а у тренутку несреће велики број људи седео је на клупама које се налазе испод, чекајући време поласка до места где су се упутили.
Убрзо након несреће на терен су изашла кола хитне помоћи, ватрогасци и полиција, а у акцији спасавања учествовало је око 80 ватрогасаца-спасиоца из више градова. Хитна помоћ је интервенисала 10 пута од 12 сати. Први збринут мушкарац на Клинички центар Војводине стар је 18 година, са повредама ампутиране ноге. Између 16 и 17 часова истог дана, испод рушевина извучене су две женске особе од 23 и 21 годину, без свести са полутрауматским повредама.
Током ове трагедије, таблоиди су се утркивали у сензационализму, настојећи да привуку публику бомбастичним насловима и темама.
Председник Србије Александар Вучић је изјавио да тражи и политичку и кривичну одговорност и да ће лица која су одговорна за несрећу „буду строго кажњена”. Јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду је, у сарадњи са Полицијском управом у Новом Саду, извршио увиђај на лицу места и наредио потребна вештачења и покренуо истрагу.
Поводом ове тешке несреће у Србији је 2. новембар проглашен за дан жалости, док је у Новом Саду проглашена тродневна жалост, почев од 2. новембра, саопштено је из градске управе.
Реконструкцију железничке станице у Новом Саду изводио је кинески конзорцијум CRIC&CCCC, који чине компаније China Railway International Co. Ltd i China Communications Construction Company Ltd.. Ова реконструкција део је пројекта изградње брзе пруге од Новог Сада до Суботице.
Иначе, реконструкција станице коју је изграђене по нацртима Имреа Нађа пре шест деценија, почела је у октобру 2021. године, а пројекат је радио Саобраћајни институт ЦИП, док је извођење радова поверено конзорцијум кинеских компанија. По завршетку радова у јулу, станица је предата на вођење Инфраструктури Железница Србије.
Б.Голубовић