Будимпешта – Манифестацију поводом обележавања 110. година од почека Првог светског рата недавно је у згради будимпештанског Текелијанума организовала Амбасада Републике Србије у Будимпешти.
Програм је почео наступом женског хора будимпештанске Српске гимназије “Никола Тесла” под управом проф. Оливере Младеновић Мунишић, а потом се присутнима у име организатора обратила амбасадорка Србије у Будимпешти Александра Ђуровић. Гост вечери била је и Милица Ђурђевић Стаменковски, министарка за демографију и бригу о породици у Влади Републике Србије.
Предавање на тему „Медији у Првом светском рату“ приредили су Виктор Лазић,преводилац, оснивач и почасни председник Удружења Адлигат, као и Анета Ђермановић, дипломата у пензији и директор за међународну сарадњу Адликата. Осим тога приказан је и документарни филм Југословенске кинотеке под називом „Голгота Србије“, као и поједини примерци књига које су штампане у време Великог рата.
Програму су присуствовали митрополит будимски Лукијан са свештенством и монаштвом Епархије будимске, Биљана Гутић Бјелица, амбасадорка БиХ у Мађарској, потпуковниг Предраг Зељковић, војни изасланик Министарства одране Р. Србије, Љубомир Алексов, српски представник у Мађарском парламенту, др Јованка Ластић, председница ССМ, представници српских институција и цивилних организација у мађарској, ђаци, студенти и најшира публика.
Према проценама у свету је у Првом светском рату укупно страдало око 16.500.000 војника и цивила, а око 21.000.000 било је рањено.
Српски народ нашао се на страни победника, а његове жртве биле су процентуално највеће у односу на све зараћене стране. Како наводе избори Министарства одбране Србија је изгубила око 1.245.000 људи, што представља око 26% тадашње популације Краљевине Србије. Одређена места у Србији су током рата скоро преполовљена, као што је Шабац, где је погинуло 42% становништва. Верује се да је страдало 53% мушког становништва.
Људске жртве, иако најдрагоценији, нису једини губитак. Краљевина Србија је током рата изгубила више од 50% националног богатства. Иако победник, Србија је из рата изашла са огромним и, слободно се може рећи, у следећим деценијама тешко надокнадивим губицима.