Будимпешта – Паралелно са Самитом Европске политичке заједнице, чији је домаћин Мађарска, председавајућа Европском унијом, у Будимпешти је 7. и 8. новембра одржана дводнева међународна конференција под насловом „Положај националних мањина у Европској унији“. На дводневном скупу који се одржавао у Бугарском културном центру, главне теме излагача – представника данске заједнице, односно Сорба и Фриза у Немачкој и Холандији, Немаца у Јужном Тиролу и Француској – биле су очување вредности народносних заједница, презентација јачања националног идентитета и матерњег језика у свакодневном животу преко позитивних примера у пракси, а чула су се и мишљења о народносној политици Европске уније и Мађарске.
Земља домаћин озбиљан је заговорник очувања права народности на старом континенту, а у том статусу живи око 50 милиона грађана Европске уније. Залагање Мађарске по том питању у Бриселу у више наврата није наишло на отворене уши еурократа, па је са потписом учесника међународног скупа у Будимпешти, прихваћена Завршна декларација са конференције, којом се скреће пажња европским званичницима, са посебним нагласком члановима Европског парламента и Европске комисије да се заложе за успостављање правних оквира и оснивање одговарајућих форума, као гаранције за очување и опстанак језика националних мањина и њихово несметано коришћење у приватној и службеној сфери, односно, за опстанак и спречавање просеца асимилације мањинских заједница.
Значај дводневног скупа за српску заједницу у Мађарској биће предузимање корака у циљу прикључивања наше највише представничке организације ФУЕН-у (Федерална унија европских националности), за што у претходном временском периоду није било афинитета. Српска заједница била би пета национална мањина у Мађарској која би стекла статус чланства у тој значајној међународној асоцијацији. Одлуку о подношењу молбе за прикључивање треба да донесе Скупштина Самоуправе Срба у Мађарској.
Миленко Радић, Варош РТВ