„Путујућа ћирилица“ стигла у Беч

Беч -У оквиру обележавања пет година постојања и рада, а са благословом Митрополита бачког господина Иринеја, у недељу 10. новембра 2024. године, у Бечу, у Храму Светог Саве, у сали Епархисјког дома, одржана је презентација пројекта „Путујућа ћирилица“, у организацији АСКД „Вилхелмина Мина Kараџић“.

Циљеви приказаног пројекта су да ученици постану свесни важности неговања матерњег језика, ћирилице, развијају осећање љубави према језику и традицији, јачају осећање сопственог идентитета и важности очувања културног наслеђа, кроз разговор о историји, усменом предању и писаној речи, негују праве вредности и развијају креативност.

„Ћирилица није само писмо, већ сведочи историјско присуство и континуитет на широком простору српског језика и српског народа. Због тога, треба да је користимо, штитимо и не заборавимо“,  рекла је отварајући овај скуп проф. Светлана Матић, председница Аустријско-српског културног друштва „Вилхелмина Мина Караџић“.

Проф. Матић подсетила је да је ћирилица настала у Бугарској, крајем деветог века и да су је формулисали Ћирило и Методије. Поменула је и значај Саве Мркаља, чија се спомен-плоча налази на зиду Храма Светог Саве, као и улогу Вука Караџића, реформатора српског језика и писма и његових следбеника и сарадника, који су живели и школовали се у Бечу. Академик проф. Светлана Матић, истакла је да је ћирилица, уз латиницу, званично писмо,Републике Србије. „Заштита ћириличног писма је кључна за културолошки опстанак Србије и темељ нашег културног, духовног и националног идентитета“, закључила је она. Поздравила је иницијативу да се у Манастиру Рача, отвори „Музеј ћирилице.“

У програму су учествовале професорке из Београда и Берна: Јелена Митровић, Бојана Станкић, Бранка Ракић, Вељић Маријана, Милена Дорић и Славка Љиљак, које су реализовале овај пројекат у Србији, Републици Српској, Русији и Швајцарској. Присутни су имали прилику да сазнају, како су ученици ОШ „Јован Стерија Поповић“ из Новог Београда и „Хемијско-прехрамбене технолошке школе“ из Београда, заједно са својим професорима, а у оквиру пројекта, обележили важне датумеиз српске историје и књижевности. Наиме, реч је, између осталог, о обележавању годишњице смрти Вука Стефановића Караџића и 200 година од рођења Бранка Радичевића. Ученици српских допунских школа у Швајцарској су на свечан начин уз музику, рецитације и фолкор, кроз приказивање кратког филма, показали, како се чува српска култура и традиција, уз развијање љубави према очувању ћирилице, а у организацији Удружења „Милева Марић Анштајн“ из Берна, на чијем је челу проф. Јелена Митровић.

Професорке су изложиле и дечје цртеже, на којима смо могли да видимо како пишу и користе ћирилицу и калиграфију, у својим креативним радовима.

На овом интеренсантном дружењу, поред учесника у програму,  присуствовали су ђакон Александар Савић, ђакон Ђуро Кнежић, чланови друштва, Ружица Стојчић Бенцун испред Амбасаде Босне и Херцеговине у Аустрији, Давор Јеремић, генерални секретар организације српских студената у иностранству, Јована Милачић, испред Балетског студија „Ружица“ из Београда, књижевница Наташа Пајковић, председница удружења „Фокус“, Душан Борисављевић, дизајнер и члан УО друштва и други. Свим учесницима у програму проф. Светлана Матић је уручила књиге и захвалнице за подршку у раду друштва и очувању српске културе и духовности. Посебну захвалност је упутила Његовом Високом Преосвештенству Епископу бчком господину Иринеју, администратору Епархије Аустријско-швајцарске, на подршци и замолила да му представници Храма, пренесу поздраве, пожеле добро здравље и у будућем пастирском раду и уруче захвалницу и књиге на српском и немачком језику.

Колегинице су Светлани Матић поклониле портрет Мине Караџић, рад Чарне Јосифовић, ученице из Београда, украсну чашу, рад ученика из Хемијско-прехрамбене техничке школе, цртеж Вука Караџића и друге занимљиве радове. Пре почетка програма, учеснице у програму, су присуствовале вечерњој литургији у Храму Светог Саве.

У свом тродневном боравку у Бечу, професорке из Београда и Берна, посетиле су библиотеку „Мина Караџић“, коју је основала проф. Светлана Матић и једну аустријску основну школу.

Следећа дестинација, где ће се представити пројекат „Путујућа ћирилица“, предвиђена је да буде на Крфу, за Васкрс, наредне године.

Светлана Матић