1935. – У Суботици је рођен Данило Киш, српски и југословенски романописац, есејиста, преводилац, један од најзначајнијих српских књижевника 20. века. Рано детињство је провео у Новом Саду и Мађарској, где је завршио основну школу и два разреда гимназије. Када му је отац, због јеврејског порекла, одведен у Аушвиц, Киш је с остатком породице послат на Цетиње. Тамо је живео до завршетка школовања. Године 1958, дипломирао је на Филозофском факултету у Београду на катедри за општу књижевност.
Његова прва објављена књига садржи у једном тому романе Псалм 44 и Мансарда. Док је радио у Стразбуру као лектор за српскохрватски језик (1962-1965) написао је „Башта, пепео“, своје прво значајније дело. Преводио је Лотреамона, Верлена, Кеноа и Ендре Адија. Године 1972, добио је НИН-ову награду, коју је касније вратио, за роман „Пешчаник“. Године 1976, у Београду и Загребу је објављена „Гробница за Бориса Давидовича“, која је испрва оспоравана да је плагијат, а за коју је следеће године добио награду Иван Горан Ковачић. Уследиле су и друге награде. За збирку приповедака „Енциклопедија мртвих“, Киш је 1984. добио Андрићеву године, а две године касније награду Скендер Куленовић. Добио је и Седмојулску награду. Као лектор за српскохрватски језик, Киш је радио на Универзитету у Бордоу и четири године на Универзитету у Лилу. За свој целокупни књижевни рад, добио је неколико међународних награда: 1980. године француску књижевну награду Grand aigle d`or de la ville de Nice, 1988. у Италији Premio letterario Tevere и у Немачкој Preis des Literaturmagazins. Исте године је добио и Авнојеву награду. Године 1989, Амерички ПЕН му је доделио награду Bruno Schulz Prize.
Киш је један од наших најпревођенијих писаца. Као књижевник је интригирао својом мистичношћу, али је био мајстор у савршеном језичком изразу. Често је користио документацију и литературу у својим делима, тако да његов рад није само књижевно доведен до перфекције већ носи и дозу веродостојности. Киш је био инспирација многима, тако да је настало много дела која говоре о његовом животу и богатом стваралаштву.
Фотографија: поштанска марка у част Данила Киша; ПТТ Србија